Концепція наукової діяльності ІРіК

Сім’я є основоположною клітиною суспільства, Церкви, народу, середовищем виховання та передаванні цінностей та традицій. У сучасному суспільстві подружжя та родина зустрічаються із багатьма викликами, які загрожують існуванні сімейним цінностям. Ми спостерігаємо велику кількість розлучень, абортів, використання контрацептивів, знецінення доподружньої та подружньої чистоти, зради, алкоголізм, конфлікти та насильство в сім’ї, все це виявляє необхідність створення інститутів та наукових підрозділів, які по науковому осмислили, плекали та відстоювали родинні цінності.

Мета та завдання інституту:

- Стати науковим та навчальним центром для більш глибшого та всесторонього дослідженя проблематики подружжя та сім’ї із погляду богословського з урахуванням соціально-культурного контексту.

- Сприяти утворенню морально-духовної атмосфери як в Івано-Франківській області так і загалом в Україні, яка шанує та підтримує подружжя та сім’ю, захищає право кожної людини на життя з моменту зачаття,створює сприятливі умови для розвитку подружжя та сімї.

- Пояснювати та поширювати вчення Католицької Церкви про подружжя, сім’ю, гідність людини.

- Допомога кризовим сім’ям, сім’ям узалежнених та тим, які втратили близьких.

Напрямки діяльності:

- Науково-дослідницька діяльність
- Інформаційно-просвітницька робота
- Душпастирська праця

Першим кроком для започаткування діяльності інституту, може стати центр на базі інституту родини для підготовки до подружжя. Отже можна зосередити працю в 3 напрямках:

1. Безпосередня підготовка – для тих хто вінчається:

а. Передшлюбна підготовка молодят, які живуть у місті (2 рази в тиждень);
б. Передшлюбна підготовка молодят, які живуть близько міста у радіусі 20 км (2 рази в тиждень);
в. Передшлюбна підготовка молодят, які проживають дальше від міста (1 раз в тиждень)

2. Ближча підготовка, для тих хто зустрічається, для кращого пізнання та усвідомлення значення подружжя.

а. Лекції-тренінги для семінаристів та їхніх дівчат (цілий навчальний рік для 6 курсу);
б.  Роздуми-лекції для всіх бажаючих, особливо студентства

3. Лекції-семінари для вчителів, катехитів та осіб, які працюють із молоддю щодо для їх належного розуміння статевості та християнського подружжя (раз в місяць)

Що необхідно для реалізації першого кроку:

1. декрет владики про обов’язковий курс передподружньої підготовки, без якого не зможуть вінчати у храмах;
2. наявність вільного приміщення;
3. мотивація парохів на місцях.

Кількість зустрічей передподружньої катехизи: 10-12 зустрічей, 6 богословського блоку, 3 психологічного блоку, 3 медичного блоку. Опісля підсумковий іспит і видача сертифікату про завершений курс. Перед і після проходження навчання проводитиметься анкетування.

Теми богословського блоку

1. Поняття християнського подружжя: цілі та завдання подружжя. Перешкоди до подружжя. Причини, які можуть спричинити розлучення;
2. Божі чесноти  як основа нашого життя і серце подружньої спільноти;
3 Покликання до подружжя: взаємне пізнання, щоденні відносини у подружжі;
4. Зустріти Бога в Святих Таїнствах;
5. Подружня плідність як дар і завдання;
6. Сім’я як домашня Церква

Теми психологічного блоку

- психологія християнського подружжя;
- чоловічість та жіночність;
- несподівана  очікувана радість (вагітність): психоемоційний аспект;
- відповідальне батьківство та  материнство. Виховний аспект;
- звикання у  стосунках;
- розв’язання подружніх конфліктів