Церемонія нагородження відбулася 6 грудня у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності за підсумками V Міжнародної наукової програми «Наукова еліта України», що має на меті вшанування освітян і науковців, відзначення їхніх здобутків, спрямованих на розвиток української науки й держави. Конкурсний відбір високопрофесійних науковців 2024 року проходив під патронатом Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України та Спілки освітян України за підтримки й участі Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки України.
На урочистому вечорі прот. Річарду вручено орден «Науковець року» та Подячний лист Президента Національної академії наук України Анатолія Глібовича Загородного, а професійні здобутки професора прот. Горбаня опубліковані у Книзі пошани «Науковці та освітяни України».
Ця висока нагорода є визначною подією та заслугою, як самого номінанта, так і Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, в якій розпочалась його науково-педагогічна діяльність. В особі професора прот. Річарда Горбаня відзначено плідну та злагоджену роботу цілого колективу Академії та ініціатора її відродження Софрона Мудрого. Саме Владика Мудрий спрямував молодого священика на шлях науки й освіти, на якому вже майже чверть століття прот. Річард зберігає вірність справі та Божому покликанню, прикладаючи чималі зусилля в розбудові нашого навчального закладу на різних посадах: спочатку викладача, згодом доцента, професора, завідувача кафедри, проректора, головного редактора наукового Вісника Академії «Добрий Пастир». За роки наполегливої та самовідданої праці прот. Річард не тільки зростав сам, як педагог і науковець, розвиваючи національну гуманітаристику, але й виховав не одне покоління священників, освітян і науковців.
Сьогодні він є учасником 50 міжнародних наукових конференцій і автором понад 200 наукових праць українською, польською, англійською мовами з богослов’я, філософії, релігієзнавства, канонічного права, опублікованих в Україні, Європі, Туреччині, Канаді, США. У своєму науковому доробку професор уперше запропонував концептуальне бачення філософсько-богословської спадщини культурно-громадських діячів Прикарпаття Тита Галущинського, Миколая Чарнецького, Софрона Мудрого як теоретично-практичного підґрунтя державобудування на засадах українського християнства. Включив у науковий дискурс соціогуманітарних наук поняття «особоцентризм» і «війна-геноцид». Увів у коло філософських наук проблематику християнського персоналізму, зокрема української екзистенційно-кордоцентричної думки, пов’язану з формуванням цивілізаційної особоцентричної парадигми як реальної альтернативи економікоцентричному сучасному світогляду, перманентні кризи якого спричиняють світові війни та породжують тоталітарні режими.
Вітаємо шановного колегу, професора прот. Річарда Горбаня з нагородою і бажаємо подальших наукових звершень!
Інфо-центр ІФА