У п’ятницю, 11 квітня 2025 року, у рамках реалізації проєкту дослідження історії виходу з підпілля та відродження УГКЦ у приміщеннях Івано-Франківської духовної семінарії УГКЦ та Івано-Франківської академії Івана Золотоустого відбувся науковий семінар-тренінг на тему «Жива історія відродження УГКЦ: історичні основи і методика», проведений науковими співробітниками Інституту історії Церкви Українського Католицького Університету.
У роботі наукового семінару-тренінгу взяли участь, зокрема, від Івано-Франківської академії Івана Золотоустого – завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін п. Руслан Делятинський, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін с. Андрея Маслій, викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін о. Віталій Деркач, студенти спеціальності 041 «Богослов’я» ОР бакалавра і магістра, від Карпатського (Прикарпатського) національного університету імені Василя Стефаника – декан факультету історії, політології і міжнародних відносин п. Ігор Гурак, доцент кафедри історії України і методики викладання історії п. Олег Єгрешій, доцент кафедри етнології і археології п. Світлана Боян-Гладка, студенти спеціальності 014 Середня освіта (Історія) ОР «Бакалавр».
На початку семінару п. Олег Турій, проректор Українського Католицького Університету і директор Інституту історії Церкви УКУ, наголосив, що на запрошення колег-науковців з Івано-Франківська, ґрунтуючись на величезному досвіді проекту «Образ сили духу: жива історія підпілля Української Греко-Католицької Церкви», реалізованому у 1992–2000-х роках з ініціативи Бориса Ґудзяка, тоді – молодого історика з Гарварду, а нині – митрополита Філадельфійського УГКЦ, уже сьогодні презентують можливості застосування методики «усної історії» для дослідження періоду виходу з підпілля та відродження УГКЦ.
Першу програмну доповідь семінару на тему «Особливості легалізації УГКЦ (теоретична частина)» представив у режимі онлайн учасникам семінару о. Тарас Бублик, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри церковної історії та науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, який окреслив основні історичні події та етапи процесу виходу з підпілля, легалізації та відродження УГКЦ упродовж 1987–1993 років. Відтак присутні мали нагоду послухати цікаву лекцію на тему «Особливості міжконфесійних конфліктів в Західній Україні (кінець 1980-х – початок 1990-х років)» від п. Анатолія Бабинського, кандидата історичних наук, викладача та наукового співробітника Інституту історії Церкви УКУ, який наголосив на потребі врахування у процесі дослідження фактору міжконфесійних та державно-церковних відносин УГКЦ.
Після обговорення перших двох доповідей та перерви на каву учасники проекту відвідали приміщення Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, де продовжилася друга частина наукового семінару.
У своїй доповіді на тему «Методика усної історії й особливості інтерв'ювання (практична частина)» п. Світлана Гуркіна, кандидат історичних наук, доцент кафедри церковної історії та науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, спершу окреслила теоретичні аспекти методики «усної історії», показала можливості її застосування для дослідження історії УГКЦ періодів підпілля (1946–1989 років) та легалізації і відродження (1989–1993 років), а відтак провела практичний тренінг для учасників на обрану тему «Релігійність у Вашій родині». Усі учасники семінару-тренінгу знову отримали можливість обговорити доповідь, отримати відповіді на предметні запитання щодо методики «усної історії».
На завершення наукового семінару організатори подякували усім учасникам та побажали натхнення та опіки Божого провидіння у реалізації дослідницького проекту, що дозволить зберегти живу пам’ять про боротьбу за право українців вільно сповідувати свою віру.
Детальніше про цю подію ТУТ.
![]() |
![]() |
![]() |
Інфо-центр Академії